top of page

En levende bymidte er det vigtigste - 5 anbefalinger fra Danske Handelsbyer


Netværket Danske Handelsbyer præsenterer i dag deres 5 anbefalinger til kommuner, der ønsker en levende bymidter. Anbefalinger er målrettet kommunerne og skal bl.a. til at fremme aktiviteter, liv og handel i byer og købstæder landet over.


Vi kan konstatere at udviklingen i vores bymidte er udfordret, når det kommer til by- og handelslivet i vores bymidter. Derfor har vi i Danske Handelsbyer kigget nærmere på, hvordan vi får mere liv tilbage i bymidten. Dette arbejde har resulteret i de her fem overskuelige og konkrete anbefalinger, som vi håber kommunerne vil tage rigtig godt imod.


Danske Handelsbyer har samlet anbefalingerne i fem kerneområder, som vurderes som afgørende for at skabe en mere levende bymidte:


1. Strategisk samarbejde mellem bymidtens aktører

2. Stabil finansiering sikrer grundlaget for aktiviteter

3. Kundeflowet i bymidten skal øges

4. Synergier mellem turisme- og handelsforening

5. Storytelling skaber sammenhold og giver fælles retning

Det strategiske samarbejde med kommunen er vigtigt, En ny undersøgelse foretaget af Dansk Erhverv, som viser at 84 pct. af befolkningen forventer, at kommunen tager aktiv og økonomisk del i at facilitere et strategisk samarbejde på tværs af bymidtens aktører.
176 visninger0 kommentarer

Seneste blogindlæg

Se alle

Opmerkingen


bottom of page