top of page

SPECIALVAREHANDLENS SVAR PÅ GORDON RAMSAY

  • 17. jul. 2023
  • 1 min læsning

SPECIALVAREHANDLENS SVAR PÅ GORDON RAMSAY - PODCAST MED PALLE KJÆR



Vi har alle set det amerikanske madprogram, hvor kokken Gordon Ramsay skal vende den dårlige udvikling i en restaurant. Tænk hvis man kunne gøre det samme med f.eks. en tøj- eller skobutik her i Danmark.


Det kan man faktisk - dog er indgangsvinklen væsentligt mindre konfronterende, sproget er pænere og der er stor fortrolighed.


Mange butiksejere har svært ved at få det til at ’løbe rundt’ og det kan være svært at finde en vej frem mod et pænt driftsoverskud. Ofte skyldes det mangel på helt banale redskaber samt en mere præcis dialog om hvor man skal tage fat.


Derfor har jeg inviteret ’butikskokken’ Palle Kjær ind til en snak om drift, generationsskifte, uddannelse, visuelt udtryk og byudvikling. Palle er stifter af konsulentvirksomheden CONTRA DENMARK der udvikler og optimerer butikker, dets ledere og vigtigst af alt menneskerne i butikken.


God fornøjelse 😉



 
 
 

Comments


MERK er sekretariat for Danske Handelsbyer.

Slotsholmsgade 1-3 - 1217 København K

Mail: nkl@danskerhverv.dk

Danske Handelsbyer er et netværk under brancheforeningen MERK og du kan her læse vores persondatapolitik.

©2019 by Citychefer.dk & Danskehandelsbyer.dk. Proudly created with Wix.com

bottom of page